Sports

ବିଦାୟୀ ଟେଷ୍ଟରେ କୁକଙ୍କ ଶତକ, ଏହି ରେକର୍ଡ ଅଧିକାରୀ ହେଲେ

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

ସାଉଥମ୍ପଟନ୍‌: ବିଦାୟୀ ଟେଷ୍ଟ୍‌ରେ ଇଂଲଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ଆଲିଷ୍ଟର କୁକ୍‌ ନିଜ ବଳିଷ୍ଠ ଛାପ ଛାଡ଼ିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଶେଷ ଟେଷ୍ଟ୍‌ରେ ଶତକ ଅର୍ଜନ କରିବାରେ କୁକ୍‌ ବିଶ୍ୱର ପଞ୍ଚମ ଖେଳାଳି ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ରେଜିନାଲ୍ଡ ଡଫ୍‌, ଓ୍ଵିଲିୟମ୍‌ ପନ୍ସଫୋର୍ଡ, ଗ୍ରେଗ୍‌ ଚାପେଲ ଓ ଭାରତର ମହମ୍ମଦ ଆଝାରୁଦ୍ଦିନ ଏଭଳି କୀର୍ତ୍ତିମାନ କରିଥିଲେ। ମଜାଦାର କଥା ହେଲା କୁକ୍‌ ଦୁଇଟି ଯାକ ଶତକ ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି। ସମାନ ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ ଏବଂ ବିଦାୟୀ ଶତକ ଅର୍ଜନରେ କୁକ୍‌ ତୃତୀୟ ଖେଳାଳି ହୋଇଛନ୍ତି। ୨୦୦୬ରେ ନାଗପୁରଠାରେ ୧୦୪* ରନ୍‌ର ଅପରାଜିତ ପାଳି ଖେଳି ସେ ଟେଷ୍ଟ୍‌ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସାଉଥମ୍ପଟନରେ ଖେଳିଥିବା ୧୪୭ ରନ୍‌ର ପାଳି ତାଙ୍କର ୩୩ତମ ଶତକ। କୁକ୍‌ ମଧ୍ୟ ଟେଷ୍ଟ୍‌ କ୍ରିକେଟରେ ଇଂଲଣ୍ଡର ସର୍ବାଧିକ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହକାରୀ ଭାବେ ଅବସର ନେଇଛନ୍ତି। ସାଉଥମ୍ପଟନ୍‌ ଟେଷ୍ଟର ପ୍ରଥମ ପାଳିରେ ୭୧ ରନ୍‌ କରି କୁକ୍‌ ଶତକରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ଦ୍ୱିତୀୟ ପାଳିରେ କିନ୍ତୁ ସେ ଏଭଳି କୌଣସି ତ୍ରୁଟି ନ କରି ୨୧୦ ବଲ୍‌ରୁ ତିନି ଅଙ୍କ ଛୁଇଁଥିଲେ। ୭୬ ରନ୍‌ରେ ଥିଲା ବେଳେ କୁମାର ସାଙ୍ଗାକାରାଙ୍କୁ କାଟି ସର୍ବାଧିକ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହକାରୀ ବାମହାତୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ହେବାର ଗୌରବ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ। ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର, ରିକି ପଣ୍ଟିଂ, ଜ୍ୟାକ୍‌ କାଲିସ୍‌ ଓ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ ପରେ ସେ ପଞ୍ଚମ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହକାରୀ ଭାବେ ନିଜ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଖେଳ ଜୀବନରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ ଟାଣିଛନ୍ତି।

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Loading...

Join The Discussion

Loading...