National/International

କୁମ୍ଭମେଳାରେ ୟୁପି କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକ : ନିର୍ମାଣ ହେବ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ଦୀର୍ଘ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ୱେ

  •  
  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
    1
    Share

ପ୍ରୟାଗରାଜ: ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଭାବେ ମଙ୍ଗଳବାର କୁମ୍ଭମେଳା ପରିସରରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକ ବସିଥିଲା । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ବୈଠକରେ କେତେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ତନ୍ମଧ୍ୟରୁ ଗଙ୍ଗା ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ୱେ ନିର୍ମାଣ ଅନ୍ୟତମ । ୬୦୦ କିମି ଦୀର୍ଘ ଏହି ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ୱେ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୩୬ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ । ଏଥିପାଇଁ ୬,୫୫୦ ହେକ୍ଟର ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ପ୍ରଥମେ ଏହା ଚାରି ଲେନ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ହେବ । ପରେ ଏହା ଛଅ ଲେନ୍କୁ ସମ୍ପ୍ରସାରିତ ହେବ । ଏହା ହେବ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ସୁଦୀର୍ଘ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ୱେ । ଏହି ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ୱେ ପଶ୍ଚିମ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସହ ପ୍ରୟାଗରାଜକୁ ସଂଯୋଗ କରିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଲେ ଯେ, ଏହି ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ୱେ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଗଲା ପରେ ତାହା ଗମନାଗମନରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ । ତା’ସାଙ୍ଗକୁ କାରବାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିବ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳ ଦୁଇ ସହର ସହ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଯିବ । ମିରଟ୍, ଆମରୋହ୍, ବୁଲନ୍ଦସର, ବୁଦୌ, ସାହାଜନପୁର, କନୌଜ, ରାୟବରେଲି, ପ୍ରତାପଗଡ଼ ଆଦି ଅଞ୍ଚଳ ଏହି ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ୱେରେ ପରିସରଭୁକ୍ତ ହେବ । ବୈଠକରେ ଆଉ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଉରିକୁ ରାଜ୍ୟ ଜିଏସ୍ଟିରୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ଲାଗି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି । ସର୍ଜିକାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଉପରେ ନିର୍ମିତ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଉରିକୁ ରାଜ୍ୟ ଜିଏସ୍ଟି ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆସୁଥିଲା । ତାହାକୁ ସରକାର ଗୁରୁତ୍ୱର ସହ ନେଇ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରୁଥିଲେ । ଶେଷରେ ଏହାକୁ ଜିଏସ୍ଟି ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା ।

  •  
    1
    Share
  •  
  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  
Loading...

Join The Discussion

Loading...